Cougars Official Sponsor

Coed Varsity Indoor Track · Meet Recap: MCPS Meet #3


The indoor track & field team traveled back to the Prince George’s Sports and Learning Complex on December 26th for the 3rd or our MCPS meets. The team fared well with a continued barrage of personal or season bests with 55 out of the 64 recorded performances meeting that criteria.   

Junior Zakaiyah Bright continued her solid season with a season best of 7.67 in the 55m dash to finish 7th overall. Junior Alexis Martin (left) set a big personal best in the 300m dash of 43.77 to finish 8th overall with Bright (44.32) and her sister Kayla Martin just behind also in a big personal best of 45.22. Junior Samantha Palmrose (right) led the charge in the 500 meter run with a personal best of 1:32 to finish 18th. Isabelle Sajonia had the

Samantha Palmrose

highest finish of the day for the team with her 2nd place showing in the 3200, while sophomore Maeve Smith set a personal best and team leading triple jump mark of 29-11.5 to go along with her big personal best of 4-06 in the high jump. A performance that equaled the leap of sophomore teammate Lindsey Faucher where they tied for 5th overall. Elizabeth Cassell showed off her wheels as the team’s top finisher in the 1600, the team’s second finisher in the 800, and the team’s third best finisher in the 500.

Race Videos

Miguel Salcido

On the boys side, senior Chris Thoms was the team’s top finisher in the 300, 500, 800, and 1600 meter run and earned himself a nap. Earning just as much of a nap was senior Miguel Salcido (left) for finishing as the team’s #2 finisher in all those same events.

Senior Kenny Williams opened his season in the high jump with a leap of 6-00 and set a new personal best in the long jump of 18-05.5. Rafid Chowdhury placed 7th in the shot put with a team-best put of 33-11.25.

 

 

* photos courtesy of www.md.milesplit.com

GIRLS ATHLETE PLACE SECTION RESULTS
55 METER DASH
7.67 SB Zakaiyah Bright 7th Finals H1 Complete Results
7.77 SB Kayla Martin 12th Finals H3 Complete Results
8.49 SB Trinity Jean 52nd Finals H7 Complete Results
9.63 SB Soriah Baptiste 96th Finals H13 Complete Results
300 METER DASH
43.77 SB Alexis Martin 8th Finals H4 Complete Results
44.32 SB Zakaiyah Bright 11th Finals H3 Complete Results
45.22 SB Kayla Martin 21st Finals H5 Complete Results
49.05 SB Danejah Kyle 49th Finals H5 Complete Results
49.79 SB Vaish Iyer 54th Finals H14 Complete Results
51.91 SB Trinity Jean 72nd Finals H14 Complete Results
500 METER DASH
1:32.48 SB Samantha Palmrose 18th Finals H3 Complete Results
1:32.76 SB Jamie Grossberg 19th Finals H3 Complete Results
1:34.86 SB Elizabeth Cassell 25th Finals H3 Complete Results
1:38.38 SB Maeve Smith 35th Finals H3 Complete Results
1:50.33 SB Alex Aronez 45th Finals H6 Complete Results
800 METER RUN
2:39.01 SB Justice Luko 19th Finals H3 Complete Results
2:41.68 SB Elizabeth Cassell 23rd Finals H3 Complete Results
2:44.36 Jamie Grossberg 27th Finals H3 Complete Results
2:45.86 SB Margaret Lilyestrom 29th Finals H3 Complete Results
3:00.08 Vicky Liu 40th Finals H5 Complete Results
1,600 METER RUN
5:41.65 SB Elizabeth Cassell 7th Finals H1 Complete Results
5:51.52 Margaret Lilyestrom 11th Finals H2 Complete Results
5:56.15 SB Jamie Grossberg 15th Finals H2 Complete Results
6:31.63 SB Vicky Liu 33rd Finals H3 Complete Results
3,200 METER RUN
11:48.27 SB Isabelle Sajonia 2nd Finals H1 Complete Results
55 METER HURDLES
11.56 Samantha Palmrose 15th Finals H3 Complete Results
4X200 METER RELAY
1:57.98 Relay Team 7th Finals H1 Complete Results
HIGH JUMP
4-6 SB Lindsey Faucher 5th Finals H1 Complete Results
4-6 SB Maeve Smith 5th Finals H1 Complete Results
4-0 Delaney Czworka 11th Finals H1 Complete Results
LONG JUMP
12-10 SB Vaish Iyer 21st Finals H1 Complete Results
12-8.5 SB Lindsey Faucher 22nd Finals H1 Complete Results
10-4 SB Sai Jagruti Thrasu 25th Finals H1 Complete Results
TRIPLE JUMP
29-11.5 SB Maeve Smith 10th Finals H1 Complete Results
BOYS ATHLETE PLACE SECTION RESULTS
55 METER DASH
8.02 Chris Ferentinos 85th Finals H12 Complete Results
8.70 SB Peter Korenko 104th Finals H15 Complete Results
8.88 SB Ryan O’Connor 105th Finals H16 Complete Results
300 METER DASH
41.66 SB Chris Thoms 71st Finals H9 Complete Results
41.85 SB Miguel Salcido 77th Finals H15 Complete Results
42.27 SB Josh Mwepu 85th Finals H14 Complete Results
47.60 SB Peter Korenko 113th Finals H21 Complete Results
47.63 SB Chris Ferentinos 114th Finals H20 Complete Results
51.42 SB Ryan O’Connor 122nd Finals H20 Complete Results
500 METER DASH
1:15.55 SB Chris Thoms 19th Finals H1 Complete Results
1:17.27 SB Miguel Salcido 27th Finals H2 Complete Results
1:17.62 SB Malcolm Martin 28th Finals H3 Complete Results
1:21.17 SB Benjamin Dubin 36th Finals H6 Complete Results
1:26.00 Colin Pelkey 48th Finals H6 Complete Results
800 METER RUN
2:14.02 SB Chris Thoms 23rd Finals H1 Complete Results
2:19.18 SB Miguel Salcido 30th Finals H2 Complete Results
2:22.32 SB Malcolm Martin 37th Finals H4 Complete Results
2:25.44 SB Benjamin Dubin 43rd Finals H5 Complete Results
2:26.69 Colby Sisco 45th Finals H4 Complete Results
2:30.84 SB Colin Pelkey 51st Finals H5 Complete Results
1,600 METER RUN
4:36.14 SB Chris Thoms 5th Finals H1 Complete Results
4:59.90 SB Miguel Salcido 19th Finals H2 Complete Results
5:14.73 SB Colby Sisco 35th Finals H4 Complete Results
55 METER HURDLES
9.82 Malcolm Martin 12th Finals H2 Complete Results
10.34 SB Daniel Song 15th Finals H3 Complete Results
12.05 SB Nush Gai 24th Finals H4 Complete Results
HIGH JUMP
6-0 SB Kenneth Williams 1st Finals H1 Complete Results
LONG JUMP
18-5.5 SB Kenneth Williams 8th Finals H1 Complete Results
11-8.5 SB Joseph Ripple 30th Finals H1 Complete Results
SHOT PUT
33-11.25 SB Rafid Chowdhury 7th Finals H1 Complete Results
29-5.75 SB Joseph Ripple 13th Finals H1 Complete Results